Richard Konkolski
 

DOMÙ VZDĚLÁNÍ RODINA PRÁCE SPORT ÚSPĚCHY VZPOMÍNKY e-SHOP

   

   

VIDEO, DVD, MULTIMEDIA AND CD-ROM PRODUKCE

Filmařskou kameru jsem poprve držel v roce 1967, kde jsem odjel na svou první námořní plavbu do Polska. Kameru mi půjčil kamarád Láďa Horváth, samozřejmě, že jsem filmoval na černobílý 8 mm film. Byl z toho téměř hodinový film. Dokonce Ostravská TV ho chtěla převést do lepšího formátu a sestřihat z něho nějaký program. Film se však kdesi v TV ztratil a bylo po projektu.

K pořádnému filmování jsem přičichnul až když se Jirka Vrožina, režisér Ostravské TV, začal zúčastňovat mých plaveb. Občas jsem používal jeho vybavení pod jeho dohledem a to byla pro mne první seriozní škola, která pak pokračovala ve střižnách Ostravské TV. Když jsem v roce 1972 odjel na svůj první sólo závod přes Atlantik, poskytla mi Ostravská TV 16 mm kameru Admiru a krabici černobílého filmu.Kamera měla za sebou několik horolezeckých výprav a několik sešupu po skalách, byla poháněna monočlánky, které nejen byly pro mne drahé v cizině, ale navíc kameře nesvědčil mořský vzduch a kdykoliv jsem ji chtěl použít, tak mi vypověděla poslušnost. Kameru jsem nakonec poslalz USA domů a za stovku si koupil stařičkou 16 mm kameru na pružinu. Kamera byla o něco lepší, ale žádné divy se s ní nedaly dělat. Nakonec během pobytu na Puerto Ricu jsem zahlédl za výkladní skříni  obchodu s použitým zbožím třiobjektivovou 16 mm kameru Bolex. To byl a je dodnes sen všech filmařů. Chodil jsem kolem výkladní skříně téměř týden a odolával svým filmařským touhám. Nakonec jsem jim však podléhnul a kameru koupil, čímž jsem přivedl svou lodní pokladnu téměř na dna hned na samém počátku plavby kolem světa. Uvědomoval jsem si však, že pokum má mít ma plavba nějaký smysl, tak to chce filmovat, fotit a psát, aby se o mé zážitky mohli podělit všichni doma.

Než Jirka Vrožina vyemigroval tajně do ciziny v roce 1981, tak se zastavil u mne se rozloučit. Byli jsme dobři kamarádi a věděl, že nikomu bych nic neřekl. Nakonec jsem mu dal na cestu svou kameru. Byl kameramanem a režisérem a potřeboval nářadí. Tehdy jsme si jen řekli, že když se někdy opět setkáme, tak mi ji vráti. Tak se nakonec stalo v roce dva roky později v Sydney, kde jsem zastavil během prvního sólo závodu kolem světa The BOC Challenge 1982/83. Mezitím jsem si koupil Sovětskou 16 mm kameru, která jako jediná byla u nás k dostání. Myslím, že tenkrát stále osm tisíc. Bylo to dost peněz, ale prodal jsem svou garáž a peníze vyměnil za kameru. V Sydney jsme si kamery vyměnili. Já jsem nepotřeboval dvě a Jirka již filmoval na videopásky.

 

Po zakončení mého druhého BOC Challenge 1986/87, kdy jsem věděl, že musím zkončít se sportem a začít s nějakým solidním živobytím, založil jsem své vlastní produkční studio. Byla to doba, kdy televize filmovala na třičtvrtěinčové videopásky. Já jsem naskočil na novější formát s lepší citlivosti a to na S-VHS, měl jsem však jednu z prvních kamer, která byla vybavena třemi čídly - CCD. Trvalo mi několik let, než jsem si byl schopen vybavit solidní studio a během tohoto procesu jsem prošel samozřejmě řadou změn, podle toho, jak se vylepšovala technika. Z počátku jsem filmoval na S-VHS a Hi-8, později přešel na Betacam-SP format, který byl dlouho nejlepším analogovým systémem, než ho vytlačilo digitální video a dnes samozřejmě prachuji v High Definition formátu. Dnes mi Betacam SP kamery i 16 mm Bolexka zdobí již jen kancelář.

 

Na počátku jsem editoval běžným analogovým způsobem, to je kopirováním záběrů z pásku na pásek, později jsem přehravače kontroloval komputéry a nakonec jsem editoval výloženě s pomocí komputéru. Kdysi nezbytně bohatě vybavené studio je dnes lehce nahrazeno jedním nebo dvěma komputéry s několika obrazovkami a vhodnou kamerou. technika jde rychle kupředu. Začal jsem s první verzi programu Premier a přešel bouřlivým vývojem a dlouhou řadou různých editovacích programů. Dnes mi již asi nikdo neuvěří, že za první CD nahrávač značky Kodak jsem zaplatil deset tisíc dolarů a že tehdy jedno prázdné nahrávací CD stálo třicet pět dolarů kus. Snažil jsem se vždy být na vrcholku nejnovější techniky. Byl jsem první ve státě Rhode Island, který produkoval DVD. Samozřejmě vybavení bylo vždy nákladné a proto má činnost byla hlavně zaměřena k uspokojování mých zákazníků. Pouze během vyšetřených volných chvil byl jsem schopen věnovat se produkci vlastních projektů.

 

Informace o mé filmařské činnosti zveřejněné v encyklopedii Český film, Režiséři-Dokumentaristé, napsané Martinem Štollem a kolektivem

  © Nakladatelství Libri, Praha 2009


Několik důležitějších projektů

"Newport from Above", 30 minutes video and interactive web DVD - aerial view of Newport to enjoyable music
Singlehanded Challenge of "Global Exposure", life story about Robin Davie and his part in the Solo Around the world Sailing Race - The BOC Challenge. 54 minutes video
"A State of Hope", video about Irish immigration during the potato famine
"Victoria's 1992 Around the World Challenge", promotional tape for Spain '92 Foundation.
"How to Identify Stars & Planets".Instructional video and interactive web DVD
"The Spirit of Malcom Miller", "The Making of a Crew", "The U.S. Coast Guard".Copyright and distribution right holder for video titles like

Numerous instructional videos, presentation titles, commercials, and other productions for clients like Westinghouse, Tourinwest, Spanish Government, Salve Regina University, S.A.I.C., W.I.M.C.O., Flynn Fisheries, Media Pro, US Navy,    European and U.S.A. TV stations, and other, just to name few.

   Osamělý mořeplavec  - 2008
 
Filmové zpracování symfonického obrazu Zasloužilý umělece MgA Miloše Vacka
    Premiera proběhla na 23. týdnu nové tvorby v březnu 1979 v pražském Rudolfínu
    v provedení Moravské filharmonie se šéfdirigentem Jaromírem Nohejlem.

    Filmové zpracování jsem provedl až v roce 2008 a zůčastnilo se soutěže hudebních televizních programů "Zlatá Praha 2008" a filmového festivalu v Newportu - Newport Film Festival 2008
   Česká verse:

  Newport Flowers - 2007
 
Jeden z prvních projektů natáčených v High Definition formátu.
.

  Glider 2016

©  Richard Konkolski

DOMŮ RODINA PRÁCE SPORT PUBLIKACE ÚSPĚCHY VZPOMÍNKY e-SHOP

Richard@Konkolski.com / Mobil: +420 601 541 344