Knihy Konkolski s.r.o.

DOMŮ NOVINKY ANTIKVARIÁT DVD FILATELIE  OHLAS ČTENÁŘŮ
 

   

   

 
         Kniha edice  „Plavby za dobrodružstvím“.

  „Aljašský deník“ sice popisuje pouze nejsevernější část Aljašky, kde se místo vysokých hor prostírá plochá věčně promrzlá tundra, ale zdejší řeka Colville je stejně zajímavá, jako zlatonosné přítoky Yukonu. A osudy místních Eskymáků jsou stejně zajímavé jako krátkodechá sláva zlatokopů z Dawsonu. Tento deník vás zavede do míst, kde jste ještě nebyli. Příběh je dokumentován 456 ilustracemi. Plnobarevná, vázaná, 195 stran.
ISBN 978-80-87484-01-2


Běžná cena: 649 Kč                

Zpět KNIHY Zpět na:   www.Knihy sedmi moří.com   www.Konkolski.com

Slovo autora:
Většina čtenářů bude pravděpodobně ode mne očekávat knihu o moři, bouřích, plachetnicích a objevitelských plavbách, nebo o náročných závodech osamělých mořeplavců. Tentokrát vám ale nabízím deník ze své cesty na Aljašku. Původně jsem se chystal nafilmovat unikátní domorodý lov velryb na pobřeží Beaufortova moře, nezbytný jak pro život Inuitů v náročném arktickém podnebí, tak pro uchování jejich kultury. K mému zklamání však z lovu sešlo. Aljaška mě uchvacovala již od mládí a když mi nevyšla kdysi plánovaná plavba do těchto končin na palubě Niké, bez problémů jsem se spokojil s „plavbou“ na palubě letadla. Aljašský deník sice popisuje pouze nejsevernější část Aljašky, kde se místo vysokých hor prostírá plochá věčně promrzlá tundra, ale zdejší řeka Colville je stejně zajímavá, jako zlatonosné přítoky Yukonu a osudy místních Eskymáků jsou stejně zajímavé jako krátkodechá sláva zlatokopů z Dawsonu. Tento deník vás zavede do míst, kde jste ještě nebyli.
Příběh je dokumentován 456 ilustracemi.  

Richard Konkolski

Vyňatek z knihy:

  

....V pátek ráno 17.července 2009 se v mém domě v Newportu ozval telefon. Volala mi Ewa Liput, moje známá z North Darmouthu. Zeptala se mě, zda se společně s ní nechci vypravit na Aljašku, kde bych mohl filmovat Eskymáky při tradičním způsobu lovu velryb. Nabídka vypadala velmi lákavě. Vždyť organizátoři navíc nabízeli úhradu letenek a ubytování. Háček byl v tom, že jsem se musel okamžitě rozhodnout, protože kapitán, který se měl původně na Aljašku vydat, musel odjet na moře a náhradu bylo nutné zajistit neprodleně. Ewu jsem znal už dlouho. Před několika lety jsem jí pomáhal dopravit rybářskou loď z Mexického zálivu kolem Floridy až do New Bedfordu.

                                                             

Dnes je Ewa na té lodi kapitánem a většinu svých mužských rybářských kolegů přivádí úspěšnými úlovky k nepříčetnosti. Přitom vystudovala uměleckou školu a s oblibou se věnuje malování.   V tomto ročním období se lidé rozjíždějí na dovolenou a tak mívám obvykle méně práce. Moje pracovní vytíženost uprostřed roku ostatně poklesla i s ohledem na právě probíhající ekonomickou krizi. Neměl jsem před sebou žádný větší filmovací projekt a značnou část svého času jsem věnoval práci na svých rukopisech. To se dalo klidně o týden nebo dva odložit. Ewě jsem proto řekl, že jí sdělím svoje rozhodnutí do pěti minut, hned jak se domluvím s Mirkou. Ta, jako vždy,  byla na mé straně. Má pro má dobrodružství pochopení. Byla toho názoru, že bych neměl rozhodně nabízenou příležitost odmítat. Musel jsem jen slíbit, že ji z cesty přivezu svůj deník. Ještě téhož dne odpoledne jsem obdržel emailem letenky. Stále jsem ale nevěděl, oč jde. Pravda, raději bych se na Aljašku vydal na palubě Niké, jak jsem to plánoval už před pětadvaceti lety, kdy jsem zamýšlel prošmejdit celé tamnější pobřeží. Tyhle plány jsem však už dávno ponechal „příštímu“ životu. Tentokrát jsem se spokojil s plavbou vzduchem na palubě letadla.....

Ukázky některých stránek "Aljašského deníku":


OBSAH ALJAŠSKÉHO DENÍKU
Úvodem
Před cestou
Kdo je Ewa
Cesta začíná
Po stopách zlatokopů
Fairbanks
Prudhoe Bay
Nečekané setkání na konci světa
Muzeum v Barrow
Něco málo o eskymáckých plavidlech
Nuiqsut
Brzké hotelové ráno
Poznámky o starých eskymackých obydlích
Eskymáci se představují
Návrat Inuitů
Konference pokračuje
Eskymácké hodování
Sociální život Eskymáků
Lovecké a obchodní aktivity obyvatel Aljašky
Rusové na Aljašce
Američané na Aljašce
Losos – Symbol Aljašky
Zlato!!!
Aljaška ve válečných dobách
Geografické zajímavosti Aljašky
Eskymáci a černé zlato Aljašky
Eskymácké hodování pokačuje
Palčivé problémy Nuiqsutu
Arktická zvířena a naftové společnosti
Čtvrtek 23. července
Výprava po řece Colville
Tržiště v Nigliqu
Prohlídka starého eskymáckého tábora
Eskymácký lov
Bliží se závěr konference
Potíže při návratu
Let domů
Ještě několik zajímavostí o Aljašce
Moji milí telefonisté
Slovo redaktora
Seznam ilustrací
Použitá literatůra
Autorovy publikace
Autorská práva
Obsah
Rejstřík
Autor

    © Richard Konkolski                     Zpět KNIHY

DOMŮ NOVINKY KNIHY ANTIKVARIÁT DVD FILATELIE OHLAS ČTENÁŘŮ

Richard@Konkolski.com / Mobil: +420 601 541 344
 ©  Richard Konkolski - Veškerý material je chráněn autorskými právy. Ocenil bych, kdyby nebyl použít bez předběžného souhlasu. Děkuji.