Báseň  "Osamělý mořeplavec" od Nadi Gajerové-Mauerové, členky činohry Národního divadla.

Česká zem statečné muže rodí
čas od času největší vyvrhne její klín
v neznámem tichu uprostřed lidí
rodí se z chlapecké touhy daleký cíl

Netuší nikdo co v sobě jinoch nosí
jen on ví  myslí  jedná v čin
jodina za hodinou  den po dni  léta běží
uzráva jinoch i touha v mužný slib

K cíli krok za krokem se blíží
netečný k ranám výsměchu malověrných
jen on ví  zná  a chce
jen on ví  může  dosáhne  či padne

Život přec nesmí být   b u b l i n a

Vydrž a dokaž co co život je
že krásný  jediný  pro oči stvořen byl
pro srdce jež k srdcím má blízko
statečnost  čestnost  odvaha
ruce  mozek i vůle že  b o h a t s t v í   lidí

Nechtěj se dožít svých dětí které se stydí
když otcové maří jejich sen

Na moře vyjel plavec osamělý
až přišel  zápasu první den
tajemství příroda nevydá lehce

Stébelko lidské zápasí těžce
vnutit jí poznání že člověk odvahou rovná se bohu

Pak přijde okamžik kdy moře ho srazí
musí si prověřit z jakého  stéblo  je kovu
krvavé rty i mozek se loučí se světem
snad jsem chtěl příliš moc a vidím  nicka  jsem
ve vlnách obrovských mrtev a přece s životem
námořník nevzdá se  i  když je zatracen

Před mužnou odvahou sklonil se Poseidón
trojzubec odhodil  uklidnil  spousty vod
nechte ho  v y d r ž e l  nechť dokoná svou pouť
je z rodu našeho  zbavil  se lidských pout

V Praze, sobota 24.března 1979

 

UMĚLECKÝ PROFIL NADI GAJEROVÉ-MAUEROVÉ

Nad'a Gajerová-Mauerová - herečka, spisovatelka, libretistka, textařka se věnuje literární činnosti od roku 1969 pod svým dívčím jménem Mauerová. Jako Nad'u Gajerovou ji diváci znají z jeviště Národního divadla jako představitelku řady rolí mladodramatického oboru z let 50. a 60. (Ofélie, Kordélie, Checca, Hanička v Lucerně, Zulika, Olivie, Célie aj.), z let 70. a 80. v rolích Lady Taazlove ve Škole pomluv, Ilony v Kočičí hře, Livie v Milencích z kiosku, Lízinky v Mrtvých duších, Františky Buškové v Našich furiantech a dalších. Ve filmu debutovala v Siréně režiséra Steklého (Velká cena na Bienale, Benátky 1948), další filmy: Neporažení, Ještě svatba nebyla, Páté oddělení, Anička jde do školy ad. Hlavní ženskou roli v Kachyňově dvoudílném filmu Ať žije republika vytvořila v roce 1965. Film získal první ceny na festivalech v San Sebastianu a Sao Paulu. Na základě těchto cen se Nada Gajerová zúčastnila spolu s režisérem přehlídky vítězných filmů na Světovém festivalu Mexico-Acapulko v roce 1966. Po té se stal tento film tzv. trezorovým a Nad'a Gajerová se dostala jako herečka do „mrtvých vod" jak ve filmu, tele­vizi, tak později i v rozhlase. Ještě před tím ji mohli vidět diváci v řadě významných televizních úloh. Za všech­ny jmenujme alespoň Luisu v Ukladech a lásce, Taťánu v Evženu Oněginovi, Eufrozinu v Chudém kejklíři. Uváděla též filmotékový seriál Nesmrtelné stíny.

Rovněž v rozhlasových studiích vytvořila významné postavy svého oboru: Princeznu Pampelišku, Lišku Bystroušku, Ibsenovu Hildu, v Tvrdohlavé ženě Terezku, v Pozdní lásce Ludmilu a celou řadu postav v pohádkách.

Nad'a Gajerová v roce 1988 odchází z Národního divadla a cele se věnuje literatuře. V roce 1990 se stává členkou Obce hudebních umělců a vědců (jako textařka a libretistka). Knižně debutovala titulem pro děti Děvčátko s koťaty (1979), pak následoval román z divadelního prostředí Herci (1987), úsměvná „psí" novela Má smečka (1994), povídková sbírka z divadelního zákulisí Komediantské střípky (1999), dobrodružný příběh pro mladší děti Únos Kašpara a pohádková knížka Co vyprávěl čtverák rok vyšly rovněž v roce 1999, básnická sbírka Žena (200o). Za divadelní grotesku Zázrak aneb Sedm divů socialismu získala 2. cenu v sou­těži Cesta 2000 pod patronací Obce spisovatelů a PEN-klubu. Hru vydalo nakladatelství Větrné mlýny 2002.

Se skladatelem Milošem Vackem získali 1.cenu v jihlavské soutěži sborové tvorby v roce 1975 za hymnus Země má, v roce 1978 výroční cenu ČHF za lyrický cyklus písní Hledám tě, kráso...

Je autorkou libret k operám M. Vacka Bratr Žak (podle I. Olbrachta), Jan Želivský (přepracování původního libreta M. Kroha), Romance pro křídlovku (podle F. Hrubína) a Kocour Mikeš (podle J. Lady). Se skladatelem založila edici hudebněvýchovných a pohádkových kazet, na nichž se uplatňuje nejen jako autorka, ale i jako interpretka (U veselých medvědů, Tři pohádky o princeznách, Ladův rok a melodram pro herečku a orchestr O Šípkové Růžence).


Naďa Gajerová – Mauerová
Členka činohry Národního divadla